Počele su pripreme za hladne dane, naše se smočnice polako pune teglicama džema, ajvara, suhomesnatim proizvodima, maslinovim uljem. U ormar se vraćaju kaputi i topli džemperi, a limeni ljubimci se opremaju novim setovima zimskih guma i opreme. Gdje ste u cijeloj toj priči vi? Točnije, koliko radite na svom psihičkom i fizičkog zdravlju kako bi prezimili zdravo i sretno? Za početak se trebate pripremiti na zimski blues, psihičko stanje koje nemojte uzimati zdravo za gotovo. Depresija, bezvoljnost, umor i sklonost prehladama rezultat su nedostatne pripreme na hladne dane koji su pred vratima.
Morate znati da svaka promjena godišnjeg doba itekako utječe na vaš organizam i ne treba samo gledati na kalendar i čekati da prođe s vremenom.
Krenite pobjeđivati takva stanja već danas! Zima se zna odužiti, dani su kraći, svježa hrana siromašnija vitaminima, a mogućnosti za aktivnosti na otvorenom sve rjeđe. Sunce nas pokreće i zato nemojte zanemarivati važnost sunčeve svjetlosti. Svaki zimski sunčani dan nastojte barem malo provesti na otvorenom. Vaša koža, kosti i raspoloženje bit će vam zahvalni. Uzimajte vitamine na dnevnoj bazi i to ne isključivo kroz hranu. Zimska hrana je teža, masnija, zelenilo i sezonsko voće nisu dovoljni da nadomjeste sve ono što vašem organizmu treba. Ugledajte se na nordijske zemlje i povećajte postotak ribe u vašoj ishrani. Riba, u svom masnom tkivu, sadrži prijeko potreban vitamin D i A, a ako baš i niste njen ljubitelj možete kupiti jako zdravo riblje ulje i konzumirati ga svaki dan. Zbog smanjene potrošnje voća i povrća u ljekarni nabavite multivitaminske napitke ili vitamine općenito.
Hidratacija je jako bitna i za vrijeme hladnoće, a ne samo ljeti kada pijemo hektolitre tekućine. I zimi možemo dehidrirati zbog niske vlage koja suši kožu, kosu, sluznicu nosa, grla i pluća. To je vrijeme grijanja naših domova, pa vodite računa o tome da ih često provjetravate i nabavite ovlaživače zraka, posebice u prostorijama u kojima spavate. Nemojte zaboraviti piti vodu, po mogućnosti toplu ili barem sobne temperaturu, pazeći da popijete 1 do 2 litre dnevno. Uživajte i u čajevima. Kuhajte. Zima je idealno vrijeme za isprobavanje recepata i pozivanje prijatelja u goste. Preporučuje se jesti proizvode od brašna, lagano kuhana hrana i juhe. Juhe možete jesti i u kasnijim satima jer su lakše probavljive.
Zimski jelovnik povrća uključuje tamno zeleno lisnato bilje poput kelja, blitve, kao i krumpir, bundeve, kupus i ciklu. Budući da hrana zimi treba ojačati energiju bubrega, lagano kuhana govedina i janjetina uvijek su dobrodošle. Začini su osobito korisni, kao đumbir, čili, kurkuma i cimet jer pružaju toplinu i pomažu u poticanju probave. Kad god imate priliku izađite iz topline svojih domova i budite aktivni. Znamo, više nema dugih ljetnih šetnji, festivala i događanja na otvorenom, ali i zima ima svoje čari. Uz kvalitetnu jaknu i obuću ništa vam neće pokvariti zimsku idilu u parku, na planini ili sportskom terenu. Ako se temperature spuste ispod nule i zapuše vjetar, nemojte se zatvarati u kuće. Skije na noge ili sanjke pod ruke i uživajte s društvom u blagodatima snijega. Potrošit ćete kalorija i dobro se zabaviti.
Ukratko, dobar san, dodatak vitamina u prehranu, izloženost svjetlu i svjež zrak odličan su lijek za zimsku depresiju i jačanje organizma.
Bez obzira jeste li zaposleni ili ne, pronađite neki hobi za sebe i malo se osamite. I samoća je zdrava, ali ne predugo, pa se trudite što više družiti s ljudima. Zaboravite na gledanje serija i grickanje čipsa na kauču, dopisivanje preko mobitela i dugotrajne razgovore. Okupite svoje prijatelje, izađite na čaj, vruću čokoladu ili čašu kuhanog vina.
Socijalizacija je ključ dobrog zdravlja.
Znamo, sve nas je teško pokrenuti s kauča, ali kada izađete van nećete požaliti.
Eto, vrijeme je da napravite plan i program za mjesece koji slijede i da zdravi i dobro raspoloženi uživate u njima!